برنامه‌های جامعه مدرسین حوزه قم در روز ورود امام به ایران

برنامه‌های جامعه مدرسین حوزه قم در روز ورود امام به ایران

بازگشت تاریخی امام خمینی به کشور در 12 بهمن 1357، یک روز بخصوص برای همه اقشار جامعه بود. در این میان، گروه های مختلف ازجمله جامعه مدرسين حوزه علمیه قم نیز برنامه هایی برای استقبال از امام داشتند. آیت‌الله مسلم ملکوتی به یاد می آورد:

«وقتى حضرت امام تصميم گرفتند از پاريس به ايران تشريف بياورند، ما به عنوان اعضاى جامعه مدرسين در قبال اين سفر تاريخى، جلسات متعددى در قم داشتيم و در هر چه باشكوه‌تر شدن مراسم استقبال، به بحث و گفت‌وگو و تبادل نظر و هماهنگى‌هايى اقدام كرديم.

از جمله با بيوت آقايان مراجع صحبت و هماهنگى شد كه هر كدام هيأتى را براى استقبال به تهران بفرستند؛ كه همه آنها به جز آقاى شريعتمدارى اين پيشنهاد را قبول و به آن عمل كردند. من از طرف جامعه مدرسين به حضور آقاى شريعتمدارى رسيدم و موضوع را با ايشان در ميان گذاشتم و عرض كردم: «آقا! از طرف همه آقايان، هيأتى به تهران رفته و خوب است شما هم در اين مورد اقدام فرماييد تا خداى نكرده سوءتفاهم نشود.» ايشان در جواب من اظهار داشت: «آقايان ديگر همه آقازاده‌هاى معمم دارند، آنها را فرستادند، ولى من فرزندم معمم نيست كه او را از طرف خودم بفرستم.» اين جواب قانع كننده‌اى نبود. سرانجام هر چه تلاش كردم نتوانستم ايشان را قانع كنم، از حضورشان اجازه گرفتم و بيرون آمدم. البته وقتى حضرت امام پس از اندكى از تهران به قم آمدند ايشان به ديدار امام رفت و امام نيز از ايشان بازديد كردند.

همان روزى كه حضرت امام وارد قم شدند، شبش جامعه مدرسين قم، جلسه‌اى را در حضور ايشان تشكيل دادند و همه اعضاء از جمله بنده در آن شركت داشتيم. در اين ديدار، مسائل مهمى مطرح شد. روز ورود حضرت امام به قم پس از پانزده سال دورى از اين شهر، يك روز تاريخى و بى‌نظير بود. مى‌توان گفت همه مردم قم از خانه‌هايشان بيرون آمده بودند؛ حتى آنهايى كه كسالت داشتند نيز آمده بودند.
مراجع عظام وقت، اساتيد معظم و سرشناسان حوزه‌ى علميه قم، علاوه بر اينكه در مراسم استقبال عمومى حاضر شدند، به طور خصوصى هم به ديدار معظم‌له شتافتند. در مقابل حضرت امام نيز به بازديد تك تك آقايان رفتند، حتى به منزل بنده و امثال بنده هم تشريف آوردند و همه را مورد عنايت خويش قرار دادند.»

منبع: خاطرات آیت الله مسلم ملکوتی؛ مرکز اسناد انقلاب اسلامی

اشتراک گذاری این مقاله

آخرین مطالب


دسته بندی ها


پربازدید ها